Léčivý smích

Cílem tohoto cvičení je vnést do našeho života více smíchu, radosti a štěstí. Naučit Vás znovu se radovat i z věcí, které v běžném shonu nevnímáme.

Léčivý smích je vhodný k odstranění stresu a dalších psychických problémů, které následně negativně ovlivňují i naše fyzické zdraví. Zlepšením psychiky zlepšíte i své fyzické zdraví.

Teď máte možnost se s touto účinnou a zároveň zábavnou formou cvičení seznámit i v Plzni!

Tato metoda je také dobrá jako součást teambuildingu pro zlepšení vztahů v pracovních kolektivech.

Další vhodnou oblastí je např. i zlepšení nebo upevnění vztahů mezi rodiči a dětmi při společném cvičení.

Přijďte na některou z mých lekcí nebo si objednejte mé služby pro Váš kolektiv!

Jedna lekce obvykle trvá 1-1,5 hodiny. Základní struktura lekcí je stále stejná, ale obměňuji jednotlivé cviky. Cviků je velmi mnoho, takže dvě lekce nikdy nebudou úplně stejné. Na hodinu doporučuji vzít si nějaké volnější oblečení  vhodné ke cvičení (nejlépe s krátkým rukávem), láhev vody a podložku (např. karimatku, deku či nějaký kobereček - do studia Kruh života si ji nemusíte brát).

Jako u každého jiného cvičení, roste jeho účinek při opakovaném provozování.

 

Smích vyplavuje z mozku endorfiny - tzv. hormony štěstí a posiluje tím imunitní systém. Dává do pohybu svaly snad celého těla, posiluje srdce, působí proti bolesti, zlepšuje náladu, snižuje krevní tlak, odbourává stres a obavy, pozitivně působí proti nemocem jater, vředovým chorobám, bolestem zad, zahání deprese, zmírňuje astma a posiluje dýchací cesty. Smích uvolňuje mimické svaly obličeje lépe prokrvuje pokožku a minimalizuje tak vznik vrásek. Navíc pomáhá i při odblokování problémů v komunikaci a bourá společenské zábrany.
 

Pokud nás něco opravdu rozesměje, tak v těle nastávají velké změny. Srdce se rychleji rozbuší, zornice očí se rozšiřují, svaly v těle, zvláště bránice, se dávají do pohybu, mozek začíná produkovat endorfiny. Zní to, jako by dotyčný požil nějakou drogu. A skutečně - slovy klasika, anglického filosofa Bernarda Russela, je smích ta nejlevnější a nejefektivnější zázračná droga, univerzální lék.
 

Při této aktivitě se mj. využívá tzv. Jóga smíchu, které jsem od r. 2012 certifikovaným instruktorem.

Jóga smíchu vznikla v 90. letech v Indii. Jejím zakladatelem je Dr. Madan Kataria spolu se svojí manželkou Madhuri. O léčivých schopnostech smíchu se samozřejmě ví mnohem déle a využívaly se už i ve starověku. Existuje i mnoho věděckých studií o kladném účinku smíchu na zdraví pacientů (s jakoukoli nemocí).

Jóga smíchu je cvičení, ve kterém se kombinuje nepodmíněný smích s jógovým dýcháním. To přináší více kyslíku do našeho těla a mozku, což v nás vytváří pocit zdraví a energie.

V České republice jógu smíchu jako první zpopularizoval počátkem tohoto století psycholog, psychiatr a adiktolog MuDr. Karel Nešpor, který ji využívá při léčbě závislostí a napsal na toto téma několik knih.

Dr. Kataria také stanovil světový den smíchu na první květnovou neděli. V tento den po celém světě probíhají různé akce.