Očista

Způsobů očisty je mnoho podle toho co a jak chceme čistit. Na této stránce se budu věnovat jednoduché očistě zažívacího traktu pomocí bezlepkové stravy. Lepek, jak už napovídá jeho název, funguje jako pojidlo (lepí), takže těsto dobře drží pohromadě. Při "běžnému" stravování se tak zanáší stěny střev a snižuje se tím jejich funkčnost. Bezlepková strava střeva pročistí, budete se cítit lépe, budete méně unavení a často jako vedlejší účinek také dosáhnete úpravy váhy (tento efekt je individuální a není nijak garantován).

 

Tento způsob stravování je třeba dodržovat min. 2 měsíce (je doporučeno v průběhu očisty také více pít).

 

Princip je jednoduchý. Nesmíte jíst nic, co obsahuje běžné typy mouky (pšenice, špalda, ječmen, žito, oves, cereálie atd.). Běžná mouka se nahradí jinými typy mouky (kukuřičná, rýžová, amarantová atd.), které jsou dnes už běžně dostupné i v supermarketech.

Při nákupu potravin je potřeba se zaměřit na potraviny označené jako bezlepkové, tzn. obvykle označené logem přeškrtnutého klasu nebo nápisem gluten free (nebo oboje). Výrobci také někdy uvádějí větu, že výrobek má obsah lepku < 20 mg / kg výrobku, což také znamená, že splňuje parametry bezlepkového výrobku (minimálně pro naše účely).

Lze použít i neoznačené typy potravin, když pečlivě prozkoumáte jejich složení  - obvykle ve složení není žádná riziková mouka, ale je tam upozornění, že výrobek může obsahovat stopy lepku (toto platí pro zdravé lidi, lidé citliví na lepek by se pro jistotu měli držet jen označených výrobků). Označení výrobků jako Bio, Natur, Fit apod. neznamená, že jsou automaticky bezlepkové!

Díky zvyšujícímu se počtu lidí citlivých na lepek (tzv. celiaků), se zvyšuje i nabídka dostupných potravin, takže v zásadě jde sehnat všechny běžné typy potraviny i v bezlepkovém provedení. Jedinou nevýhodou je cena, která je obvykle výrazně vyšší než u "běžných" potravin stejné kategorie. Lze zakoupit bezlepkový chléb, sušenky, chipsy, těstoviny, moučníky a např. i mraženou pizzu.

 

Při stravování v restauracích je trochu problém, že přesně nevíte z jakých surovin je jídlo připraveno, je proto dobré se zaměřit na restaurace orientované na zdravou výživu (vegetariánské atd.) nebo si na oběd nosit jídlo z domova. V centru Plzně např. restaurace Slunečnice u svých jídel uvádí, zda jsou bezlepková či ne. Jednou z běžných restaurací, kde můžete denně najít 1 jídlo označené jako bezlepkové, je restaurant PiJezPi. Další vhodnou restaurací může být Vegetka (samozřejmě je třeba z nabídky vyloučit jídla s těstovinami, kuskusem, bulgurem atd.). Také se dá uvažovat o zařízeních s asijskou kychyní (když budou jako příloha rýže nebo rýžové nudle).

 

Průběžně zde budu uveřejňovat tipy na bezlepkové potraviny (samozřejmě budu rád, když mi dáte vědět o něčem novém).

 

Vybrané obchody v Plzni, kde najdete bezlepkové potraviny :

Albert, Billa, DM drogerie, Globus, Kaufland, Lidl, prodejna zdravé výživy Her Bio (ulice V Šipce), prodejna v Bezručově ulici (naproti restauraci Žumbera), prodejna v restauraci Slunečnice, Tesco.

Ne vždy mají v každém obchodě všechny typy bezlepkových potravin. Osobně mohu doporučit zejména prodejnu Albert v centru Olympia a prodejny Billa a DM drogerie v centru Galerie Slovany (u kruhového objezdu). Hodně bezlepkových potravin najdete také v prodejnách Globus.

Obvykle tyto potraviny najdete v uvedených obchodech v nějakém samostatném oddíle nebo v části kde je zdravá výživa (vyjma obchodů Kaufland a Lidl).

 

Pečivo :

Výrobky firmy Schär - na jejich stránkách lze nalézt mnoho informací o celiakii, výrobcích a např. i recepty - https://international.schaer.com/en/international/cze/

Česká firma Jizerské pekárny (https://katalog.jipek.cz/cs/bezlepkove-potraviny/chleb-a-pecivo/) kromě jiného nabízí např. chléb a další bezlepkové pečivo v tzv. pečících sáčcích, které si můžete objednat v e-shopu a sami doma dopéct.

Lze zakoupit i bezlepkové směsi do domácí pekárny, takže si můžete péct bezlepkový chléb či další pečivo doma.

Místo běžného pečiva lze samozřejmě také použít různé "knäckebroty" a "polystyreny", ale opět ze správných typů plodin. Např. v Albertu prodávají rýžová kolečka (nejsou označena jako bezlepková) a naprosto stejný vzhled i obal mají kolečka pšeničná (ty nebrat). Takže je třeba si dát pozor a zkoumat názvy a složení (není-li výrobek označen jako bezlepkový).

Mouka :

Vhodné jsou všechny mouky, které neobsahují lepek (např. kukuřičná, rýžová, amarantová, cizrnová, pohanková, jáhelná, bramborová).

Jedna z dostupných značek je mouka Jizerka (k dostání v obchodech Albert) - lze s ní zahušťovat nebo i péct. O něco dražší je mouka značky Schär.

Kromě mouky lze také na zahušťování jídel (omáček) použít bramborový nebo kukučičný škrob, např. od firmy Natura (obchodní název Solamyl, Naturamyl). Je také k dostání bezlepková světlá jíška od české firmy Labeta.

Řetězec Albert teď má vlastní značku, pod kterou nabízí široký sortiment bezlepkových produktů (mouky, pečivo, těstoviny, sušenky atd.) Jde o značku Free From.

 

Hotové směsi :

Od různých výrobců jsou k dostání směsi na pečení bezlepkového chleba v domácí pekárně.

Výrobky od české firmy Labeta (samozřejmě ne všechny) - např. bábovka, knedlíky.

Římské lívanečky a placičky od firmy Extrudo.

Těstoviny :

Výrobky firmy SamMills - značka Pasta d´oro (špagety, fusili atd.) - v prodejnách Billa a Albert. V Lidlu jsou také k dostání jejich bezlepkové těstoviny (s výrazným nápisem Gluten Free a obrázkem kukuřice - špagety, penne, fusili). Další možnou variantou jsou rýžové těstoviny (nudle, kolínka, vrtulky) - k dostání např. v Kauflandu.

Také již zmiňovaná česká firma Jizerské pekárny nabízí i bezlepkové těstoviny.

Jogurty :

Bílé jogurty obecně by lepek obsahovat neměly, ale ochucené typy vzhledem k různým přísadám mohou. Na obalu uvádí, že neobsahují lepek, tyto výrobky (značky) - nevylučuji, že existují i další : Pribináček (i mražená tyčinka stejné značky), Florian (Olma), Mléčná rýže (Kunín), Selský jogurt (Hollandia).

Müsli a "Müsli" tyčinky :

Müsli i tyčinky ve většině případů obsahují lepek. Bezlepkové müsli jsem našel jen v Albertu (v Olympii, viz obrázek) a Kauflandu (německé), jinak na internetu se samozřejmě dají objednat. Bezlepkové tyčinky jsou např. výrobky Denuts (fa. Nutrend), ale i další.

Oplatky :

Existuje několik výrobků od různých výrobců, které jsou patřičně označeny (trubičky Alaska mě osobně nechutnají). Polomáčené sušenky Glutaline jsou výborné.

Další sladkosti :

Tradiční sojový suk (SOCO) nebo čokoládový banánek (Figaro), jablečné trubičky (k dostání ve Vegetce nebo Slunečnici), křupavé polštářky (výrobce dexi). 

 

Dochucovadla (kečupy, tatarky, majolky, hořčice) :

Teoreticky by také lepek obsahovat neměly, ale podobně jako u jogurtů to tak nemusí být. Z kečupů jsou jako bezlepkové označeny výrobky těchto firem : Hamé, Spak.

 

Také na výrobcích Hellmann´s (tatarka, majolka) je uvedeno, že neobsahují lepek.

Bez lepku je také tatarka od české firmy Agricol s.r.o. (ve sklenici, na pytlíku jsem tuto informaci nenašel).

 

Další :

Burizony prodávané pod různými obchodními názvy - např. Arizonky.

Různé typy brambůrků či křupek. Jsou vyráběny přímo bezlepkové varianty, ale pro účely očisty se podle mě dají s ohledem na složení použít i některé běžné typy. Následující typy (viz obrázky) nejsou přímo označeny jako bezlepkové, ale ve složení se žádný zdroj lepku nevyskytuje a ani výrobce neupozorňuje na lepek nebo jeho stopy.

 

Rybí salát firmy Varmuža je také bez lepku (i některé další výrobky této firmy, např. Sýrová a Hermelínová pomazánka).

 

Maso a uzeniny

Samotné maso je bez lepku, problém může nastat u masných výrobků, když obsahují běžnou mouku. Ale dnes už některé supermarkety označují, které uzeniny jsou bezlepkové (např. jde o obchody Billa a Globus). Obvykle jsou takto označeny některé šunky či debrecínky (ale např. i párky, sekaná, tlačenka, paštika, klobásy atd.).

 

Databázi mnoha bezlepkových potravin najdete zde : https://www.bezlepkovadieta.cz/kontrolovane-vyrobky/databaze-bezlepkove-vyrobky-vyhovujici